header
Navigation
Festival 46 Reg

SPOTLIGHT ON REGION 1 FESTIVAL 42 NATIONAL AND REGIONAL AWARD RECIPIENTS


awards

COMMENDATIONS
Region 1 Festival


PRODUCTION HELD FOR NATIONAL FESTIVAL
DIVENTARE by Jenny Rachel Weiner – Boston University, directed by Ellie Heyman

National Critics Workshop
National Critics Institute Award Recipient - Jack Crory, Fitchburg State College

National Critics Institute 1st Runner Up - Matthew Williams, Chester College

National Playwriting Awards
Region 1 National Semi-Finalists for the John Cauble Short Play Award
Walt McGough -  Pricilla Dreams the Answer – Boston University
Will Fancher -   Two Fisted Negro – Boston University

Region 1 National Semi-Finalists for the 10 Minute Play Award
Masha Obolensky – Girls Play – Boston University
Walt McGough – Two Socks Discuss Loss – Boston University

Region 1 NAPAT Playwriting Award Nominee
Robbi D'Allesandro  Living…Again - Lesley University

Dramatugy Initiative
LMDA/KCACTF National Award Recipient- Jessica Baxter, Emerson College

LMDA/KCACTF National Runner Up - Sohini Pillai, Wellesley College

ATHE/KCACTF Regional Award for Program Notes - Matthew Williams, Chester College

DIRECTING
SCD Directing Fellowship Recipient – Gabbi Mendlesohn, Central Connecticut State University

ACTING
VASTA Voice Award – Ebrahim Rasheed – Hostos Community College

VASTA Voice Award  - Allison Lee Relihan – Keene State College

NETC Award for Best Comic Actor – Jessica Hart – Central Connecticut State University

NETC Award for Best Acting Partner – Amy Lavorgna – Central Connecticut State University

NAPAT Classical Award – Martha Newman – Middlebury College

NAPAT Classical Award Mentor - Cheryl Faraone – Middlebury College

Irene Ryan Acting Scholarship Recipient - Cassidy Boyd – Middlebury College

Irene Ryan Acting Scholarship Recipient – Patrick Johnson – Adelphi University

Irene Ryan Acting Scholarship 1st Alternate – Devin Jeffers – Salem State College

Irene Ryan Acting Scholarship 2nd Alternate – Margaret Irvine – Salem State College
 
NATIONAL AND REGIONAL DESIGN & TECHNOLOGY AWARDS

National Barbizon Award for Excellence in Scenic Design, First Place  
Cory Rodriguez – The Seagull – University of Vermont

National Barbizon Award for Excellence in Scenic Design, Second Place
Renee Suprenant – Boy Gets Girl – University of Rhode Island

National Barbizon Award for Excellence in Scenic Design Honorary Mention
Emily Benway – Professor Wellright’s Library – Saint Michael’s College

National Barbizon Award for Excellence in Costume Design, First Place
Sydney Robinson – Six Characters in Search of an Author – Emerson College

National Barbizon Award ror Excellence in Costume Design, Second Place
Catie Maloey – CodeMonkey – Boston College

National Barbizon Award for Excellence in Costume Design Honorary Mention
Brittney Faulkner – The Taming of the Shrew – Fitchburg State

National Barbizon Award for Excellence in Costume Design Honorary Mention
Zak Kiernan – Metamorphoses – SUNY New Paltz

National Barbizon Award For Excellence in Lighting Design, First Place
Tracy Wertheimer – Esperanza Rising – Emerson College

National Barbizon Award For Excellence in Lighting Design Second Place
Lauren Glover – The Seagull – University of Vermont

National Barbizon Award For Excellence in Lighting Design Honorary Mention
Mary Ellen Stebbins – Diventare – Boston University

National KCACTF Award For Excellence in Sound Design, First Place
Adam Scholield-Bodt – City of Angels – Western Connecticut State University

National KCACTF Award For Excellence in Sound Design, Second Place
Brendan Doyle – Esperanza Rising – Emerson College

National KCACTF Award for Excellence in Sound Design, Honorary Mention
Megan Desimone – Tartuffe – Westfield State College

National KCACTF Award for Excellence in Sound Design, Honorary Mention
Gregory Maine – The Seagull – Central Connecticut State University

National Alcone Award for Excellence in Makeup Design, First Place
Molly Jae Chase – The Threepenny Opera – Keene State College

National KCACTF Award for Excellence in Stage Management, First Place
Anna Legassie – The Seagull – Central Connecticut State University

National KCACTF Award for Excellence in Stage Management. Second Place
David D’Agostino – Curtains – University of New Hampshire

National KCACTF Award for Excellence in Stage Management Honorary Mention Kristen Murcott – Seven Jewish Children and Vinegar Tom – Quinnipiac University

Regional KCACTF Award for Excellence in Scenic Design, First Place
Seth Byrum – King Lear – Boston College

Regional KCACTF Award for Excellence in Costume Design, First Place
Emma Ermotti – A Midsummer Night’s Dream – Middlebury College

Regional KCACTF Award for Excellence in Costume Design, Second Place
Christine Han – A Midsummer Night’s Dream – Middlebury College

Regional KCACTF Award for Excellence in Costume Design, Honorary Mention
Carlie Crawford – Leap – Middlebury College

Regional KCACTF Award for Excellence in Lighting Design, First Place
Heather Prynne – Novecento – Middlebury College

USITT New England Award for Technological Innovation & Craftsmanship, First Place    Jon Knust – As You Like It – Eastern Connecticut State University

USITT New England Tech Olympics Award for Props Scene Change Event, First Place     Bill Adams, Samantha Benson, Patricia Mitcalf  – Southern Connecticut State University

USITT New England Tech Olympics Award for Tool and Hardware Identification Event, First Place - John Simone – SUNY New Paltz

USITT New England Tech Olympics Award for Knot Tying Event, First Place
Doug Maffetane – Fitchburg State College

USITT New England Tech Olympics Award for Costume Quick Change Event, First Place - Ethan McGovern – Johnson State University

USITT New England Tech Olympics Award for Light Hand & Focus Event, First Place - Craig Burns – Southern Connecticut State University

USITT New England Tech Olympics Award for Cut, Measure and Nail Event, First Place - Craig Burns – Southern Connecticut State University

USITT New England Tech Olympics Award for Flat Identification Event, First Place - Alyssa Manfred – SUNY New Paltz

USITT New England Tech Olympics Winner
Southern Connecticut State University

REGIONAL MERIT AWARDS

Regional Award Winners for Poster Design
Maxwell Pacheco & Marissa Jesus - A Midsummer Night's Dream – Emmanuel College
 
Honorable Mention for Poster Design
Amanda Bernier - Much Ado About Nothing – Holyoke Community College
 
Honorable Mention for Illustration
Kristen Anderson - Dead Man Walking - Northern Essex Community College
 
Honorable Mention for Poster Design
Brian Bielefeldt - City of Angels - Westfield State College


Golden Hammer Award
Production Title – Dirty Rotten Scoundrels
School –Dean College
Technical Director – Jim Beauregard

Road Warrior
Dan Patterson – Keene State College

REGIONAL MERIT CERTIFICATES 

Outstanding Ensemble Acting
Moonchildren – Adelphi University

Outstanding Shakespeare Ensemble
Love’s Labor’s Lost – Quinnipiac University

High Production Values
As Bees in Hone Drown - SUNY New Paltz

Outstanding Puppetry Work
A Midsummer Night’s Dream - SUNY Potsdam

Outstanding Ensemble Acting
The Glass Menagerie – Suffolk County Community College

Outstanding Concept
A Midsummer Night’s Dream - Emmanuel College

Outstanding Student Fight Choreography
The Taming of the Shrew -Fitchburg State College – Amy DeMar

Outstanding Directing
Stage Door - Adelphi University– Dr. Brian Rose

Outstanding Acting Debut
A Flea In Her Ear - University of New Haven – Ben Moody

Inventive Environmental Performance Piece
The Seven Adventures in Mystery – United States Military Academy at West Point

Outstanding Projection and Multi-Media Design
Metamorphosis - SUNY New Paltz

Directing Excellence
Diventare - Boston University – Ellie Heyman

Outstanding Student Dramaturgy
Waiting for the Parade – Wellesley College – Sohini Pillai

Outstanding Movement
The Birds – University of Maine at Orono – Mandy Fahey

Outstanding Audio Visual Design
The Birds – University of Maine at Orono – Sarah Murrell & Mike Knee

Outstanding Technical Direction
The Birds – University of Maine at Orinos – Kristen Rosengren

Outstanding Student Dramatrugy
The Birds – University of Maine – Secil Reel

Outstanding Direction
Into The Woods - Siena College – Tony Rivera

Outstanding Costume Design
Into The Woods - Siena College – Karen Mason

Outstanding Set Design
Into The Woods - Siena College – Denise Massman

Outstanding Hair Design
Into The Woods - Siena College - Robert Dalton

Outstanding Cast of Outrageous Clowns
Fools - Salem State College

Outstanding Scenic Design
Bio Tech Festival - Albany University

Outstanding Vocal Coach
The Threepenny Opera - Keene State College  Kimberley Harte

Outstanding Ensemble Acting
A Midsummer Night’s Dream - Hartwick College – The Mechanicals

Outstanding Focus on Story, Process & Ensemble
Machinal - Roger Williams University

Outstanding Student Director
The Laramie Project – Quinnipiac University – Mark Hoffner

Outstanding State Management
In Conflict - Schenectady County Community College – Mary Rose Petrazola

Outstanding Original Score
Metamorphoses – SUNY New Paltz – Miles Mandell

Outstanding Production Stage Manager
Student Directed One-Acts - Southern Connecticut State University - Samantha Benson           

Outstanding Ensemble Acting
Under Construction – Central Connecticut State University

Outstanding Choreography
Under Construction – Central Connecticut State University – Jessica Harts

Outstanding Stage Management Training
25th Annual Putnam County Spelling Bee – University of Rhode Island - Emma Haney

Outstanding Aerial Choreography
The Boy Who Stood Still – University of New Hampshire

Outstanding Creative Deconstruction
The Seagull - Rhode Island College

Outstanding State Management
All Dressed Up And No Where To Go– Southern Connecticut State University - Samantha Benson, Danielle Zandri & Eric D’Errico
           
Outstanding Production Manager
The Tempest – Western Connecticut State University – Nick Bussett

Outstanding Wardrobe Management
The Tempest – Western Connecticut State University– Kimberley Powe

Outstanding Inspired Lunacy
A Funny Thing Happened on the Way to the Forum – Dean College

Outstanding Student Design Production Values
Boy’s Life – University of Maine at Orono

Outstanding Ensemble
Black Girl in Search of God – Eastern Connecticut State University

Outstanding Storytelling
Black Girl in Search of God – Eastern Connecticut State University

Outstanding Elegant Costumes
Tartuffe – Northern Essex Community College

Outstanding Community Engagement
Whitewashed in the (neighbor) Hood - Quinnipiac University

Outstanding Ensemble Excellence
Insect Comedy - Bridgewater State College

Outstanding Cast and Crew Collaboration
Street Scene - Adelphi University

Outstanding Property Design
Incorruptible – Emerson College – Joa Stenning

Outstanding Associate Production
The Weir - Salem State College

Outstanding Comic Ensemble
Escape from Happiness – Salem State College

Outstanding Raw Realism
Fool for Love - Suffolk County Community College

Outstanding Video Creation
Reckless - Castleton State College

Outstanding Direction
Talking With – Adelphi University – Nicholas Petron

Outstanding Adaptation of Music
Much Ado About Nothing – Holyoke Community College – Bo Collier

Outstanding New Musical
Levittsburg, OH – Brown University – Nate Sloan

Outstanding and Striking Ensemble Work
Trojan Women - A Love Story – Stonehill College

Outstanding and Strong Directorial Work
You Can’t Take It With You - University of Vermont - Sarah E. Carleton

Outstanding Ensemble Excellence
Metamorphoses - Colby College

Outstanding Stage Management
City of Angels – Western Connecticut State University – Lauren Sarnataro

Outstanding Assistant Producer and House Manager
City of Angels – Western Connecticut State University - Hayley Kishel

Outstanding Design and Execution of Sound and Video
City of Angels – Western Connecticut State University -Adam Berlinger & Adam Schofield-Bodt

Outstanding Characterizations and Inventive Physical Comedy
Tartuffe - Westfield  State College – Tartuffe

Outstanding Lighting Design
Esperanza Rising - Emerson College – Tracy Wertheimer

Outstanding Ensemble Work
No Child – Queensboro Community College

Outstanding Stylistic Production and Ensemble Work
Tintypes – University of New Hampshire

Outstanding Scenic Design
Illyria – Emerson College - Megan Kineen

Outstanding Adaptation of Music
Much Ado About Nothing – Holyoke Community College – Nathan LoVotti


NATIONAL SELECTION TEAM COMMENDATIONS


REGION 1 FESTIVAL University of New Hampshire
January 26-30, 2010

RED MASQUERADE- SUNY New Paltz
For achievement in
Performance: Lauren Tyrrell in the role of Leona
Costume Design: Andrea Varga
Lighting Design: Mark Krasnov
Playwriting: Jack Wade
Technical Direction: Sarah Conte
Stage Management: Liz Petley

IN CONFLICT- Schenectady County Community College
For achievement in
Performance: Shane Sczepankowski

DIVENTARE - Boston University
For achievement in
Playwriting: Jenny Rachel Weiner, playwright
Direction: Ellie Heyman, director
Performance: Liza Burns in the role of Linda
Performance: Evan Sanderson in the role of Bill
Performance: Lianne Becker in the role of Maggie
Performance: Andy Rudick in the roles of Giovanni and Ray
Ensemble Performance: The actors with Fred Williams and John Zdrojeski
Lighting Design: Mary Ellen Stebbins
Scenic Design:Caitlin Fergus
Sound Design: Ryan Anderson
Movement Coaching: Allison McDonough

ALL THE WORLD’S A GRAVE: A NEW PLAY BY WILLIAM SHAKESPEARE - Bates College
For achievement in
Musicianship: George MacDonald

DIRTY ROTTEN SCOUNDRELS- Dean College
For achievement in
Performance: Jacob Zentis in the role of Freddy
Performance: Chelsea Hermann in the role of Christine
Vocal Excellence: Emily Ellett in the role of Muriel

Gregg Henry, Artistic Director
Kennedy Center American College Theater Festival
Education Department
The John F. Kennedy Center for the Performing Arts
Washington DC 20566-0001
202.416.8864
ghenry@kennedy-center.org

 

CONGRATULATIONS & WELCOME NEW REGION 1  RESPONDENTS COMPLETING THE RESPONDENT TRAINING WORKSHOP

Victor Catano – Southern Connecticut State University
John Devlin – St. Michael’s College
Suzanne Delle – Salve Regina University
Mike Duarte – Dean College
Deborah Kinghorn – University of Rhode Island
Ryan McKinney – Kingsborough Community College
John Sefel – Chester College
Russ Swift – Westfield State College



Follow us on FaceBook, MySpace and Twitter and stay in touch with the latest news and events.

facebookmyspacetwitter


Thank You
To Our Sponsors


anime

ALPS
Advanced Lighting and Production Services
65 Teed Drive
Randolph, MA 02368
Phone: (781) 961-3066
Toll Free: (866) 961-3066
Fax: (781) 961-3256

Boston Illumination
Group, Inc

Ed Hyatt, LC
edhyatt@bigconnect.com
www.bigconnect.com

focal

Focal Press publishes the best Theatre books covering Acting, Costume, Makeup, Lighting, Sets, Drawing, Rendering, Worship Technology, Scenic Art and much more. Our books are written by creative experts for creative people.
www.focalpress.com/

The New England Section of the United States Institute for Theatre Technology
www.usittne.org




© 2015 | KCACTF Region 1 | Webmaster